Genital Liken Skleroz Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Genital Liken Skleroz (Balanitis Kserotika Obliterans)

Genital Liken Skleroz Nedir?

Balanitis kserotika obliterans (BKO) ya da genital liken skleroz, nedeni tam olarak bilinmeyen, kronik ve ilerleyici seyir gösteren bir hastalıktır. Liken Skleroz, edinsel yani sonradan gelişen mea darlığı (üretra ağzının darlığı) en sık nedenleri arasında yer alır.

Liken Skleroz, erkeklerde ön üretra ve tüm üretra darlıkların %5-8’inden sorumludur. Hastalık en sık penis başı ve sünnet derisini tutmaktadır. Çocuklardaki fimozisin yaklaşık olarak %10’undan sorumludur. Liken Skleroz nadiren de olsa kanser hastalığına dönüşebilir. Liken Skleroz erişkinlerde daha çok sünnet olmamış ve orta yaşlı erkeklerde görülür.

Genital Liken Skleroz Belirtileri

Hastalığın erken dönemlerinde herhangi bir belirti olmayabilir. İlerleyen dönemlerde ise;

  • Penis başında renk değişikliği,
  • İdrar yaparken yanma, sızlama,
  • Penis başında duyarsızlık, kaşıntı, akıntı,
  • Cinsel ilişki sırasında penis ereksiyon halinde iken ağrı,
  • İdrar akım hızında azalma gibi belirtiler görülebilir.

 Genital Liken Skleroz Tedavisi Nasıldır?

Liken Skleroz kesin tedavisi tam olarak belli değildir. Hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler arasında; bölgesel steroid kullanımı ya da lezyon içine steroid enjeksiyonu ve karbondioksit lazer tedavisi bulunmaktadır.

Liken Skleroza bağlı gelişen üretra darlıkların tedavisinde sünnet ve meatoplasti gibi cerrahi yöntemler uygulanabilir. Hastalığın ve darlığın durumuna göre üretroplasti ameliyatı da gerekebilmektedir.