Üretra Darlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Üretra Darlığı Nedir?

Üretra darlığı ya da İdrar kanalı darlığı erkeklerde sık görülen bir hastalıktır. Üretra hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar kesesinde biriken idrarın dışarı atılmasını sağlayan boru şeklinde bir yapıdır. Erkelerde idrar haricinde spermler de (meni de) üretradan geçerek dışarı çıkar. Yaralanma ve bel soğukluğu gibi geçirilen enfeksiyonlar üretranın yapısını bozarak fibrozis yani bağ dokusu oluşumuna yol açarak darlık oluşumuna neden olur. Bu darlık üretradan idrar akışını engeller ya da yavaşlatır. Bu duruma üretra darlığı yani idrar kanalı darlığı denir.

Üretra Darlığı Neden Olur?

 • Araç içi ya da araç dışı trafik kazaları ve motorlu taşıt kazalarında üretra yaralanmalarının en sık görülen nedenleri arasındadır. Trafik kazalarında üretra yaralanması sonucu; üretranın tamamen ya da bir kısmının kopması şeklinde olabilir.
 • Yüksekten düşme; Özellikle ata biner şekilde düşmelerde üretra yaralanmaları oldukça sık görülür. Bu durumda üretrada sıkışma sonucu ezilme ya da kopmalar meydana gelebilir.
 • Sonda takılması çeşitli nedenlerden dolayı oldukça sık uygulanan bir tıbbi işlemdir. Bazı durumlarda idrar kesesinin boşaltılması ya da idrar çıkışının takibi açısından sonda takılması gerekebilir. Sonda takılması işleminin mutlaka deneyimli bir kişi tarafından ve usulüne uygun bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde takılan sonda, üretranın içini döşeyen mukoza tabakasını zedelenir. Bu zedelenme bağ dokusu oluşumuna yol açar. Oluşan bağ dokusu üretrada daralmaya neden olur.
 • Sistoskopi ucunda kamera olan özel bir cihazla mesane içinin incelenmesi işlemidir. Özellikle mesane tümörünün tanısında ve takibinde oldukça sık kullanılan bir tanı yöntemidir. Sistoskopi işleminin usulüne uygun olmayan bir şekilde yapılması, üretra çapından daha kalın aletlerin kullanılması gibi nedenlerden dolayı, üretrada zedelenme ve dolayısıyla darlık meydana gelebilir.
 • Kapalı prostat, mesane tümörü ve taş ameliyatlarında kullanılan aletler, üretradan geçirilerek mesaneye (prostata) ulaşılır.  Yine bu aletlerin usulüne uygun olmayan bir şekilde kullanılması ya da üretra çapından daha kalın aletlerin kullanılması, üretrayı döşeyen mukoza tabakasında zedelenmeye neden olur. Bu zedelenme ise üretrada darlığa yol açar.
 • Üretrit ya da diğer adıyla bel soğukluğu cinsel ilişkiyle bulaşan ve üretradaki bezlerin iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Eğer zamanında ve yeterince tedavi edilmez ise, daha sonra üretrada darlığa neden olur.

Üretra Darlığı Belirtileri

Üretra darlığının en sık görülen belirtisi işemede zorlanmadır. Üretra darlığı olan kişi;

 • İdrarını rahat bir şekilde yapamaz.
 • İdrar yaparken ıkınma ihtiyacı duyar.
 • İdrarı rahat bir şekilde çıkmaz; tazyikinde yani ileriye doğru olan fırlamasında azalma olur.
 • İdrar rahat çıkamadığı için yanma ya da sızlama görülür.
 • İdrar kesesi tam olarak boşalamaz ve işeme sonrası artık idrar kalır. Bu artık idrar zamanla idrar kesesi iltihabına yol açar. İdrar kesesi içinde idrar birikeceği için zaman zaman idrar kaçırmaları görülebilir.
 • İdrar yaptıktan sonra sanki idrar kesesinin tam boşalmadığı hissi oluşur. Bu kişilerde sık sık idrar yolu enfeksiyonu gelişir. Erkek hastalar işerken idrarının ileriye fırlamadığını ve dağınık bir şekilde çıktığını ifade edebilirler.
 • İdrar yaptıktan sonra damlamalar olur, tekrar idrar varmış gibi bir his oluşur.

Yukarıdaki bulguların bir veya bir kaçının sizde mevcut olduğunu düşünüyorsanız, kesin tedavi için bizimle iletişime geçin.

Özet olarak;

Üretra darlığı kişinin hayat kalitesini bozan, hatta tedavi edilmeyen ciddi ya da tam tıkanıklıklarda böbrek yetmezliğine neden olan ciddi bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Bize Ulaşın