Erkek ve Kadın Üretrası Nerede Bulunur ?

Üretra, idar kesesinde bulunan idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan her iki ucu açık boru şeklinde bir kanaldır. Halk arasında dış idrar kanalıdış idrar yolu olarak da bilinir. İçi mukoza adı verilen bir tabaka ile örtülüdür. Dış idrar kanalının vücut dışına açıldığı deliğe meatus adı verilir.

Kadınlarda Üretra Nerede Bulunur ?

Dış idrar kanalı hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur. Ancak kadınlardaki dış idrar kanalı ile erkeklerdeki dış idrar kanalı arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu kanal kadınlarda mesane boynundan başlar ve vajina girişinin hemen üzerinde sonlanır ve uzunluğu 3-4 cm dir.

Erkeklerde Üretra Nerede Bulunur ?

Erkeklerde üretra, mesane boynundan başlayıp penis ucunda sonlanır, uzunluğu ise yaklaşık 20 cm’ dir. Erkeklerde dış idrar kanalı prostatik, membranöz ve spongiöz olmak üzere üç bölümden oluşur.

  • Prostatik üretra, idrar kanalının prostat bezi içinden geçen kısmıdır. Yaklaşık 3-4 cm’lik uzunluğundadır. Meni kesesinden gelen kanallar ve prostat bezine ait boşaltma kanal­ları idrar kanalının bu kısmına açılır.
  • Membranöz üretra, idrar kanalının en kısa ve en dar bölümüdür. Kanalın bu bölümünü, idrar tutmayı sağlayan ve istemli olarak çalışan sfinkter kasları yani büzük kasları sarmıştır.
  • Spongiöz üretra ise penis içinde yer alan ve uzunluğu 15-16 cm’dir. Dış idrar kanalının en uzun bölümüdür. Penil üretra olarak ta bilinir.  Üretranın nemliliğini sağlayan sıvı üreten bulboüretral bezlerin ur boşaltma kanalı penil üretranın başlangıç bölümüne açılır.

Erkek Üretrası ve Kadın Üretrası Farklılıkları

Uzunluk dışında erkek ve kadının idrar kanalları arasında görülen önemli fark, erkeklerde idrar haricinde spermin (meninin) de de yine dış idrar kanalı / üretra vasıtasıyla dışarıya atılıyor olmasıdır. Oysa kadınlarda idrar kanalı, sadece idrarın dışarı atılmasını sağlar.

Üretranın En Sık Görülen Hastalıkları Nelerdir?

Üretrada (Dış idrar kanalında) en sık görülen hastalıklara; enfeksiyon yani iltihaplanma ve darlıktır. Diğer hastalıklar ise;

  • yaralanmalar,
  • divertikül,
  • karinkül,
  • genital siğiller
  • Yaralanmalar
  • Kanser, nadir görülmekle birlikte idrar kanalındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

İltihap, idrar yolu efeksiyonlarından kaynaklanır. Bel soğukluğu ya da gonore, idrar kanalında iltihaba neden olan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde darlıklara neden olur. Kanalda görülen darlık ise çeşitli nedenlerden dolayı idrar kanalında bağ dokusu oluşumu sonucunda meydana gelir. Üretra Darlığı hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın