Ventral Bukkal Mukoza Üretroplasti

Hastanın Özgeçmişi

  • Yaş: 64
  • Cinsiyet: Erkek
  • 8 yıl önce TUR-P
  • 2 yıl önce 3 ay boyunca YBÜ, Sondalı
  • 2 kez üretra darlığı nedeniyle İU

Üretra Darlık Ameliyat Tekniği 1: Ventral Ağız Mukozası Kullanımı

Bu ameliyat tekniği uzun darlık tespit edilen ve uç uca kesip birleştirme işlemini yapamadığımız hastalara uyguluyoruz. Ameliyat öncesi hastalarımızda darlık yerini ve uzunluğunu tam olarak tespit etmek için özel bir film çektiriyoruz (Retrograd Üretrografi). Bu filmden sonra darlık mesafesi uzun olan hastalarımıza ağızdan darlık mesafesi kadar parça alıyoruz. Ağıza herhangi bir problem olmuyor. Ortalama 3-4 günde ağızdan parça aldığımız yer iyileşiyor ve eski haline dönüyor. Aldığımız ağız parçasını darlık kısmında video da gördüğünüz şekilde yama yapıyoruz. Burada yamayı ya darlığın arka kısmından ya da ön kısmından idrar kanalını açarak dikiyoruz. Eğer önden açarak dikiyorsak buna “Ventral Ağız Mukozası Üretroplasti Tekniği” diyoruz. Bu ameliyatta darlık tekrarlamaması için bujilerle kontrol ediyoruz ve yeterli bir genişlik oluşturduğumuza kanaat getirdiğimizde ameliyatı bitiriyoruz. Hastamız hastanede ortalama 3 gün yatıyor, hastanede taburcu olduktan sonra evde antibiyotiklerini kullanıyor ve istirahat ediyor.

Ventral Ağız Mukozası Ameliyatı Sonrası

Bu ameliyat ile hastalarımızda 2 ya da 3 hafta boyunca sondalı kalıyorlar. Sondayı çektikten sonra idrar kanalının tam olarak iyileştiğini görmek için yeni bir film çekiyoruz. Bu film ile her şey yolunda ise artık hastalarımız belli aralıklarla bizlere kontrole geliyorlar ve ara ara ince kameralarla idrar kanalının kontrolünü sağlıyoruz. Bu ameliyat tekniğinin ciddi kalıcı bir yan etkisi olmuyor. Ameliyat sonrası hastalarımız ortalama 3 hafta sonra işlerine dönebilirler.

Kontroller Büyük Önem Arz Ediyor

Mümkün olduğu sürece bizim dışımızda hastamıza herhangi bir müdahale yapılmasına izin vermiyoruz. Çünkü ameliyat tekniğinde kullandığımızı ağız parçasının zarar görmesi ilerleyen dönemde darlığın tekrarlamasına neden olacağı için bizim kontrolümüzde olması bu ameliyat için çok önemlidir.  Düzenli kontrollerine gelen, kendi sağlığına dikkat eden hastalarımızda ve bu ameliyatı daha önce olmamışsa başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak daha önce defalarca ameliyat olan hastalarımızda başarı oranı düşmektedir. Özellikle, Üretra Darlığı problemi çeken hastalara mutlaka gidecekleri merkezleri iyi araştırmaları ve bu konuda yüksek tecrübesi olan doktorlara ameliyat olmalarını tavsiye ediyorum.

Unutmayalım Üretra darlığını tedavi etmek sanıldığı kadar karmaşık değil ancak uzman ellerde yüksek başarı oranını elde edebilirsiniz.

Bize Ulaşın