Perineal Üretrostomi ve Mitratonoff Ameliyatı

Perineal Ütrostomi ve Mitratonoff Ameliyatı

Açık üretra darlığı ameliyatı her üretra darlığı hastası için uygun değildir.

  • Bazı hastalarda üretra dokusu hiç kalmamıştır ya da mesane boynu tamamen hasar görmüştür. Bu yüzden üretroplasti ameliyatı uygulanamaz. 
  • Açık üretra darlığı ameliyatı için uygun olmayan ikinci hasta grubu ise, ileri yaşından dolayı bu ameliyatı kaldıramayacak olan hastalardır.

Böyle durumlarda, yani açık üretra darlığı ameliyatı için uygun olmayan hastalarda Perineal Üretrostomi ve Mitrofanoff Ameliyatları uygulanabilir.

Perineal Üretrostomi

Perine ya da halk arasında bilinen adıyla apış arası, makat ile testis torbalarının arasında kalan bölgedir. Bu bölgeden girilerek üretra bulunur ve buraya ağızlaştırılır. Bu işleme perineal üretostomi adı verilir. Bu işlemden sonra artık hasta idrarını apış arasından yapar.

Mitrofanoff Ameliyatı

Bu ameliyatta bağırsaktan oluşturulan 5-6 cm’lik bir tüp ile mesane (idrar kesesi) ve cilt arasında bir kanal oluşturulur. Hasta cilt üzerindeki bu küçük delikten mesane içine sonda göndererek günde 4-5 defa idrarını boşaltır. Ameliyat sırasında yapılan bir valf mekanizması sayesinde idrar kesesindeki idrar dışarıya çıkamaz. Dolayısıyla hastanın idrar torbası kullanmasına gerek yoktur.

Üretroplasti Ameliyatı Nedir?

Üretroplasti ameliyatı, üretra darlığını tedavi etmek için kullanılan bir ameliyat yöntemidir. Halk arasında açık üretra darlığı ameliyatı olarak da bilinir. Bu ameliyatta dar olan kısım çıkarılır ve kalan uçlar uç uca yeniden dikilerek birleştirilir. Buna uç uca anastomoz üretroplasti tekniği  adı verilir. Bazı durumlarda ise dar olan kısım uzundur ve bu tekniği uygulamak mümkün olmayabilir. Bu durumda ise yanak ya da dudak iç yüzünden alınan doku parçası ile üretradaki dar yere yama yapılır. Bu tekniğe ise augmentasyon üretroplasti tekniği denir.