Üretra Darlığı Bitkisel Tedavi İle Düzelir Mi?

Üretra Darlığı Bitkisel Tedavi İle Düzelir mi?

Üretra darlığı bitkisel tedavi ile düzelmez. Üretrada mevcut olan bir darlığın bitkisel yöntemler ile açılması mümkün değildir. Üretra darlığı, daha çok erkeklerde görülür. Yaşam kalitesini oldukça bozar. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Üretra, idrar kesesinde biriken idrarın dışarıya boşalmasını sağlayan, içi boş ve tüp şeklinde olan bir organdır. Erkek üretrası ve kadın üretrası birbirinden farklıdır.

Kadınlarda üretra, vajina girişinin hemen üzerinde sonlanır ve uzunluğu 3-4 cm’dir.

Erkeklerde üretra penis ucunda sonlanır ve uzunluğu ise yaklaşık 20 cm’dir. Üretra darlığı erkeklerde daha sık görülür.

Üretranın içini döşeyen mukoza adı verilen tabakada, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen zedelenme fibrozis yani bağ dokusu oluşumuna neden olur. Oluşan bağ dokusu üretrada darlığa yol açar. Darlık idrar kanalını tıkayarak idrar akımına engel olur. Bu duruma üretra darlığı denir.

Üretra Darlığı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Üretra darlığının tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı; darlığın yeri, sayısı, uzunluğu ve derinliğine göre değişir. Üretra darlığının tedavisinde ilaç ya da bitkisel tedavilerin yeri yoktur, yani darlık mutlaka cerrahi yöntemler ile açılır.

Üretra darlığının tedavisinde kullanılan iki yöntem vardır. Bunlar;

Kapalı üretra Darlığı Ameliyatınternal Üretrotomi)

Kapalı üretra ameliyatında, kapalı olarak özel bir bıçak ile üretradan girilerek dar olan kısım kesilerek açılır. Bazen darlığın açılmasında bıçak yerine lazer de kullanılabilir. Üretra darlığı tedavisinde kapalı ameliyat yöntemi  idrar kanalındaki darlık 2 cm’den daha kısa olduğunda uygulanır. Bu ameliyatta, ucunda ışık ve kamera bulunan özel bir alet kullanılır. Bu alet ile idrar kanalından girilir, aletin ucunda bulunan bıçak ya da lazer ışığı ile dar olan alan kesilerek açılır.

Kapalı ameliyat sonrası genellikle idrar kanalındaki darlık tekrarlar ve hastanın yeniden ameliyat olması gerekebilir. Kapalı ameliyatın en fazla 2 defa yapılması gerekir. Yani ikiden fazla artık bu kapalı ameliyatın yapılmaması gerekir, çünkü kapalı ameliyat sayısı arttıkça darlık alanını uzamaktadır.

Açık Üretra Darlığı Ameliyatı (Üretroplasti)

Açık üretra darlığı ameliyatında, üretranın dar olan kısımı kesilip çıkarıldıktan sonra üretra uçları tekrar uç uca getirilerek dikilir. Dar kısım 2 cm den uzun ise, bu durumda genellikle yanak içi ya da dudak içinden alınan mukoza  ile üretraya yama yapılır.

Sonuç olarak; üretra darlığı bitkisel tedavisi mümkün değildir. Üretrada mevcut olan bir darlığın bitkisel yöntemler ile açılması mümkün değildir.