Üretra darlığı kimlerde olur?

Üretra darlığı kimlerde daha olur? İdrarın dışarıya atıldığı kanal olan üretra bazı nedenlerden dolayı daralırsa ciddi sorunlar ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliğine kadar gidebilen bir bir sorun olan üretra darlığı, her iki cinste ve her yaşta görülebilir.

Günümüzde endoskopik yani kapalı yöntemlerle uygulanan ameliyatların sayısında bir artış olmuştur. Üretra darlığının en sık görülen nedeni, kişinin daha önce geçirmiş olduğu kapalı ameliyat veya girişimlerdir. İdrar yolundaki daralma daha çok kapalı prostat, mesane veya taş ameliyatları sonrası oluşur.

Üretra darlığının bir diğer nedeni ise travmalar yani yaralanmalardır. Yüksekten düşme, üretranın bulunduğu apış arası adı verilen bölgeye alınan darbeler, sert zemine düşmeler üretra darlığı ile sonuçlanabilir.

Halk arasında leğen kemikleri olarak bilinen pelvis kemiklerinin kırılması sonucu, kısmi veya tam üretra yırtılmaları görülebilir.

Bunların haricinde enfeksiyonlar da üretrada darlık yapan nedenler arasındadır. Özellikle cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu gibi hastalıkların tedavi edilmemesi idrar kanalında daralmaya neden olur.

Bazen ise üretradaki darlığın nedeni bilinmeyebilir. Daha detaylı bilgi için üretra darlığı nedenleri yazısını okuyun.